Nyttårstur til Alta - overnatting på ishotell, nordlys og samiske tradisjoner

Rom i ishotell med peis, bord og stoler laget av is

Vår stiligste nyttårsaften noen gang feires på ishotell

Årets nyttårstur går til det mest eksotiske og annerledes som Finnmark har å tilby. Vi overnatter en natt på ishotellet Sorrisniva! Like eksotisk og kjølig som det høres ut som. Iglo utenfra og isslott innvendig. Det er stort! Hvert år bygges det opp med nytt tema og ny form. Isbar og skulpturer er kunst av ypperste klasse. Is kommer i mange nyanser og er aldri bare hvitt. Her spiser vi alle måltider og her kan vi ta morgenbadstu (!) Og kose oss med en skikkelig isdrink eller to. Krysser fingrene for nordlys også, her ute er det stor sjanse for å se den grønne magien "live".

Det er ikke så mange som kan skryte av at de har ønsket et nytt år velkommen fra ishotell, så vi satser på en "klyp deg i armen"- opplevelse og minner for livet. Vi tas godt vare på under oppholdet. På nyttårsaften serveres femretters middag og klart det blir fyrverkeri ved midnatt. Om du tenker at aktivitet må til for å oppleve Alta og Finnmark på ekte vis, så er det lagt opp til det også. Hundesleder trukket av huskyer er en opplevelse for livet. Om du vil, blir du også med på en frisk og fartsfylt tur på snøscooter - i en av Europas siste villmarker.

Vi bor en natt på ishotell og to netter på "vanlig" hotell og der venter mer. Samisk kultur, reindrift og joik er et selvsagt følge på en reise i Finnmark. Vi besøker en samisk familie litt utenfor byen. Tradisjoner og et liv ikke mange er så kjent med, gir hverdagsliv nyanser. For samene har opprinnelig mer enn 1000 ord for rein og reindrift. Og mer enn 300 ord for snø. Det gir perspektiv. Vi samles rundt bålet i storlavvoen og vertskapet gir oss en innføring i joik mens de serverer oss bålkokt kaffe og kaker.

Dette blir en nyttårshelg full av fine og unike opplevelser - er du med?

  • Finnmark på lokalt, ekte og vinterlig vis!
  • Bo på ishotellet Sorrisniva - et virkelig eventyrslott
  • To middager og en lunsj på ishotellet, (inkl femretters nyttårsmiddag)
  • Samiske tradisjoner med reindrift, joik, mat og fortellinger
  • Frisk tur med snøscooter (valgfri) innover Finnmarksvidda
  • Hundesledetur (valgfri) med huskyer over vidda
  • Nydelige måltider tuftet på lokale råvarer fra elv, skog og vidde
  • To netter på "vanlig" hotell, Alta har mer å by på!
  • Godt reisefølge er alltid inkludert
Silhuett av et hjort mot en bakgrunn av Borealis som skinner om natten

Silhuett av et hjort mot en bakgrunn av Borealis som skinner om natten

Program

3 frokoster, 1 lunsj og 2 middager inkludert

Praktisk informasjon og reisevilkår

HVA ER INKLUDERT

  • Fly Oslo – Alta t/r med SAS
  • 3 netter på hotell (1 på Sorrisniva og 2 på Scandic)
  • 1 lunsj, 2 middager (inkl 5-retters på nyttårsaften)
  • Reiseleder fra Carpe Diem

HVA ER IKKE INKLUDERT

  • Reise- og avbestillingsforsikring
  • Drikkevarer
  • Utflukter som ikke er en del av programmet, må forhåndsbestilles innen 11. desember (hundeslede kr 1 620 og snøscootertur kr 2 190)

Lignende turer