Emilia-Romagna - Italia med San Marino
Emilia-Romagna - Italia med San Marino
5. oktober 2022 / 7 dager / Pris fra 16.990,-

Ravenna, Rimini, Riccione, Cervia og San Marino
Hver region i Italia er som et nytt land å utforske. Vi er glade for å introdusere nyheten Emilia-Romagna! Historien er ivaretatt, den ligger ved antikkens hovedvei Via Emilia. Veien som har gitt regionen sitt navn.
Emilia-Romagnas beliggenhet er også upåklagelig. Med de ruvende Appenninene fra øst og med nærhet til den ytterst fruktbare Po-sletten. Her blir plenty av kvalitetsmat til og tradisjonene holdes ved hevd. I Italia tar man ingen snarveier og alt lages til perfeksjon. Ikke nok med det. Vi finner historiske bygninger, unike kunstverk, romanske kirker, nydelige palazzi og et stort kulturtilbud. For vår del bor vi lokalt og enkelt på et typisk, italiensk hotell. Med vidsynt utsikt over grønne åser og endeløse jorder. Midt i naturen.
Vi skal utforske regionen, vi skal på besøk til Rimini og Riccione og nå tenker vi du lurer. Vårt fokus er langt fra chartertur på 80-tallet men lokalt og ekte med historie, arkitektur og lokal mat. Den trivelige landsbyen San Leo skal vi besøke. Vi skal til Cervia med saltgruver, og ikke minst til interessante San Marino med sin unike beliggenhet. Kontrastene teller verdens eldste republikk og Europas tredje minste stat. Ravenna puster historie og viser oss utsøkt mosaikk. Finner vi kunstneren i oss når vi selv skal prøve oss?
Vi blander i hop alt dette og serverer en helstøpt og lokal tur. Benvenuti!
Høydepunkter
- Sjarmerende og autentiske Emilia-Romagna med nydelige og kortreiste matopplevelser
- Besøke små, sjarmerende landsbyer som San Leo
- Et ekstra land! San Marino er liten med fullstappet av historie, myter og slott
- Rimini og Riccione med både pasta og pizza i tillegg til besøkene
- Cervia med saltgruvene
- Historisk blikk på vakre Ravenna med sin mosaikk

Avganger
Avganger og priser
-
Avreise: 05.10.2022
Tilgjengelighet: Ledig
Dager: 7
Priser fra: 16.990,-
Avreise fra Oslo Lufthavn
-
Flyreise med SWISS og Lufthansa
- 5. oktober 2022 06:50 - 5. oktober 2022 09:10Oslo Lufthavn - Zurich
- 5. oktober 2022 12:25 - 5. oktober 2022 13:35Zurich - Bologna
- 11. oktober 2022 19:15 - 11. oktober 2022 20:45Bologna - Frankfurt
- 11. oktober 2022 21:35 - 11. oktober 2022 23:30Frankfurt - Oslo Lufthavn
-
Flyreise med SWISS og Lufthansa
Program
6 frokoster, 5 lunsjer og 6 middager inkludert
Dag 1
Oslo - Bologna, til Hotel Centopini
Middag
Avreise Oslo Lufthavn tidlig morgen med Swiss til Bologna – mellomlanding og flybytte i Zürich. Ankomst om ettermiddagen. Vi fortsetter med buss i cirka to timer mot hotellet vårt Centopini som ligger i Gemmano. Hotellet er enkelt, men koselig og typisk italiensk "agriturismo". Med fokus på gode, nære matopplevelser og det er ikke langt å reise for matens del. Med en drøy mil fra kysten og midt i jordbruksland, favnes det beste av to verdener.
Les mer om hotellet på deres egne nettsider her.
Etter innsjekk på hotellet slapper vi, lar skuldrene falle på plass etter reisen og samles til felles middag på hotellet om kvelden.
Dag 2
Ravenna, historie, mosaikk og kunst
Frokost, lunsj og middag
Etter en god frokost går dagens utflukt til Ravenna. Som italienerne sier: "Si parte", la oss komme i gang!
1,5 times kjøring fra hotellet ligger byen vi skal bli nærmere kjent med i dag. Det er sikkert en smal gruppe som kan kalle seg mosaikkelskere, men kanskje vi blir medlemmer i dag? Ravenna er i hvert fall stedet å begynne. Her er flere kirker der alle har en helt unik samling mosaikk som har skrevet seg inn på UNESCOS høythengende liste. På 400-tallet var byen hovedstaden til Det vestre romerriket og en makt å regne med. I disse gylne årene flommet det over av håndverk og kunst på høyt nivå, mens resten av landet stort sett led under blodige invasjoner av barbarer. Ravenna ble dit de beste av de beste kunstnerne flokket. Noen av disse utviklet blant annet en mosaikk nesten til å dø for. Kirkene ble svøpt i disse vakre småbitene, som til sammen, når du kan det, blir kunstverk at de store. Se opp i taket for engler og andre motiv inne i Basilica San Vitale.
Etterpå skal vi noe helt annet - ta turen til Dantes grav. Mannen som på 1300-tallet skrev et skikkelig litterært mesterverk: Den guddommelige komedie, hviler her i Ravenna.
Lunsj er felles, før vi selv skal prøve oss på mosaikker. Gøy og ikke helt dagligdags, men passer godt inn i denne historiske mosaikkbyen.
Etter å ha blitt kjent med Ravenna, drar vi tilbake til hotellet og til middag om kvelden.
Dag 3
San Marino, San Leo, slott og spøkelser
Frokost, lunsj og middag
Etter dagens frokost setter vi kursen til et nytt land - republikken San Marino. 40 minutters kjøretur og vi er i en ganske spesiell republikk. Lonely Planet refererer til landet som det femte minste av verdens 196 selvstendige land. 61 kvadratkilometer stor og i overkant av 30 000 innbyggere. Innehar også tittelen verdens eldste republikk og sies å være grunnlagt på 300-tallet av en liten bosetning som senere ble kloster, så festning. Det er jo imponerende at den har klart å beholde sin selvstendighet siden middelalderen. Det har vært nok av de som har prøvd å underlegge seg lilleputten.
Vi går sammen med vår lokalguide til Palazzo del Parlamento hvor man hver sjette måned velger to presidenter. Det aller beste å gjøre her er egentlig bare å gå seg bort i middelaldersmugene som leder til de tre tårnene. De ligger på Monte Titano på 739 meters høyde og ser ut som noe fra et eventyr. Utsikten herfra er formidabel. Man ser både sjø og uendelige daler. Det perfekte sted for å forsvare området sitt gjennom tidene, her ser man alt på lang avstand.
Vi lunsjer før vi skal kjøre cirka 30 minutter til en bitteliten landsby ved navn San Leo og nok et imponerende slott som ligger på en høyde. Myter og historier florerer her - vi snakker spøkelser også. Mange mener at Cagliostro, en alkymist som ble anklaget og fengslet for kjetteri, går igjen. Det var ingen ytrings- og trosfrihet i de dager og han døde i fangenskap. I andre enden av skalaen er San Leo på lista over en av de vakreste landsbyene i Italia. Ikke verst for en liten aktør og sjarmør!
Vel tilbake på hotellet møtes vi til middag om kvelden.
Dag 4
Rimini med Fellini, historie og pasta
Frokost, lunsj og middag
Etter frokost skal vi ta turen til Rimini. Nå tenker du sikkert solsenger tett i tett og overfylte strender, men vi skal ta et dypdykk i noe helt annet og mer interessant. Og vi skal lage pasta etterpå til vår egen fornøyelse og velbehag. Vi skal også spise lunsj i Rimini.
Mye handler om fin strand, koselige strandkafeer og lukten av solkrem på sommerstid. Nå i oktober er dette på hell og vi skal uansett fokusere på noe helt annet. Alle har hørt om filmregissøren Federico Fellini. Han ble født her i Rimini og er en av byens store sønner med sine velfortjente Oscar-statuetter. Vi skal rusle bak "lungomare", strandpromenaden mellom monumenter og arkeologiske funn. Fra romertid til middelalder. Arco di Augusto er den eldste romerske buen i Nord-Italia og den perfekte inngangsporten til gamlebyen. Gamlebyen oser av italiensk sjarm, pastellfargede hus med grønne skodder. Tempio Malatestiano er katedralen i renessanse-stil og neoklassiske Teatro Amintore Galli, som fronter Piazza Cavour, har blitt restaurert etter å ha blitt ødelagt under den andre verdenskrig. Castel Sismondo er fra 1400-tallet og et slott i renessanse-stil. Riminis eldre del er basert på mye av det romerne grunnla og det er nok å hvile øynene på.
Etter påfyll av kultur skal vi få påfyll av matlagingskurs. Vi lærer å lage pasta og det er bare å følge godt med for et velsmakende resultat til middag.
Om kvelden er vi tilbake til hotellet.
Dag 5
Shopping i Rimini og salt i Cervia
Frokost, lunsj og middag
Vi spiser frokost og skal først tilbake til Rimini. Denne gangen er vi kjent og vi skal ha litt tid på egen hånd til hva du måtte ønske. Shopping er noe mange, men ikke alle, liker. Om du foretrekker litt større forhold enn gamlebyen og det historiske sentrum, finnes et ganske så stort shoppingsenter her også. Det er et av de største i landet.
Vi møtes til lunsj og det blir på en restaurant ved stranden.
Så skal vi videre til Cervia, bussturen tar cirka 40 minutter. Her har de flere saltgruver og saltsletter som vi skal se nærmere på. Det er unektelig litt spesiell stemning der både lukt og farger skaper en egen opplevelse. Salt beskrives som hvitt gull og det er fortsatt viktig for regionen å utvinne. Historisk sett var det etruskerne (i Italia fra år 700 f.Kr) som begynte med å utvinne salt til bevaring av mat. Med salt kommer også en spesiell form for fauna, noe vi også skal lære mer om og kanskje se mer av.
Etter dette setter vi oss et passende sted ved strandpromenaden før vi drar tilbake til hotellet for middag.
Dag 6
Riccione og Romagna med lokale smaker
Frokost, lunsj og middag
Etter frokost skal vi ut å se at mange gode ting kommer som duo. Strandbyene Rimini og Riccione nevnes ofte i samme åndedrag, og derfor skal vi til den andre byen i dag. Vi får omvisning i Riccione, som også kalles Adriaterhavets grønne perle. Byen har mange grønne lunger i form av parker og hager. Byen er populær blant unge reisende om sommeren og har et uteliv som matcher. Hjertet av byen er Viale Ceccarini, ellers er den en stilig by med et godt utvalg butikker og tilbud. Villa Franceschi er en vakker bygning fra 1900-tallet som huser Modern Art Gallery. I byen ligger også Villa Mussolini som han selv eide en gang. Nå er villaen sted for utstillinger og kulturarrangementer.
Så skal vi videre oppover i høyden og ut på landet i Romagna. Her skal vi dykke ned i deilige, lokale spesialiteter som vin, ost og pølser. Det blir lunsjen vår i dag. Etterpå er vi tilbake i Riccione for litt fritid før vi skal på party: Pizza Party! Det blir en passende markering for siste hele kveld i Emilio-Romagna og pizza er jo noe alle liker. Turen går så tilbake til hotellet.
Dag 7
Hjemreise og tid på egen hånd
Frokost
Etter frokost er det litt tid på egen hånd før det blir utsjekk fra hotellet. Reiseleder organiserer noe for den som vil. Om ettermiddagen får vi transfer til flyplassen i Bologna. Lufthansa flyr oss tilbake til Norge etter aktive og begivenhetsrike dager. Vi ankommer Oslo sent om kvelden etter flybytte i Frankfurt. En ferie med mange gode opplevelser, og ganske sikkert nye venner, er over for denne gang.
Speriamo di revederci presto! (Vi håper å se deg igjen snart)
Praktisk informasjon
og reisevilkår
HVA ER INKLUDERT
- Fly Oslo–Bologna t/r
- 6 netter på hotell inkl frokost
- Måltider i henhold til program
- Alle utflukter og entreer iht. program
- All transport i følge program
- Lokale guider
- Reiseleder fra Carpe Diem
HVA ER IKKE INKLUDERT
- Reise- og avbestillingsforsikring
- Drikkevarer utover det som er nevnt over
- Tips
Nedenfor følger generelle reisevilkår for Carpe Diem, en avdeling i Escape Travel AS. (og derfor heretter kalt ET). Disse vilkår gjelder for alle våre reiser med mindre det foreligger særskilte reisevilkår for den aktuelle turen. På reiser med særskilte vilkår vil dette fremkomme av turpresentasjonen eller i egen kontrakt. Der reisevilkårene fraviker Alminnelige vilkår for pakkereiser går ET sine reisevilkår foran da de Alminnelige vilkår er en bransjenorm som kan fravikes i visse tilfeller.
1. Påmelding
Påmelding kan skje elektronisk via vår nettside, på e-post eller pr. telefon. Angreretten som ellers er til stede ved fjernsalg gjelder ikke ved kjøp av reisetjenester. Avtalen mellom partene anses inngått ved bekreftet bestilling og innebærer aksept av turens reisevilkår. Bestillingsbekreftelsen må kontrolleres grundig straks den mottas. Vennligst påse at navn på alle reisende stemmer overens med passet. Eventuelle feil skal rettes før betaling av depositum finner sted. Senere endring vil kunne medføre gebyr.
2. Depositum og sluttbetaling
Etter bestilling av reisen vil den reisende få tilsendt en reisebekreftelse/ faktura. Depositumet må innbetales innen syv dager. Manglende betaling av depositum medfører ikke at avtalen bortfaller. For reiser innen Norge og Europa er depositumsbeløpet kr 2.500 pr. person. For reiser utenfor Europa er depositumsbeløpet kr 4.000 pr. person. Depositumet regnes som delbetaling av reisens pris. Sluttbeløpet forfaller til betaling 65 dager før avreise. Er det under 65 dager til avreise ved bestilling, sendes faktura på hele beløpet med kort betalingsfrist. Ved manglende betaling 2 dager etter forfall, står ET fritt til å annullere bestillingen. Reisedokumentene sendes på e-post cirka 2 uker før avreise. Vilkår i dette punkt avviker fra normalen slik beskrevet i Alminnelige vilkår for pakkereiser. Dette som følge av garantier og forpliktelser til underleverandører.
3. Endret/avvikende flyreise
Ved tilleggsbestilling av flybilletter, det vil si bestilling av flyreiser utenom våre gruppe- og tilslutningsbilletter, skal disse betales innen 7 dager. Beløpet er ikke refunderbart. Ved bestilling av flybilletter utenom våre gruppebilletter og/eller ved kjøp av en reise uten transport til/fra startstedet, er det den reisendes ansvar å møte på avtalt sted og til avtalt tid for videre transport/program med gruppen. Eventuelle forsinkelser eller uteblivelse fra den reisendes side gir ikke rett til prisavslag eller erstatning for tapt arrangement, det være seg for hele eller deler av programmet.
ET har ikke ansvar for tap som følge av at den reisendes egne bestillinger av transport eller andre reisetjenester, ikke kan benyttes på grunn av oppståtte endringer i de programfestede tidspunktene for gruppens reise- eller flytider når endringene skyldes forhold arrangøren ikke kan lastes for. ET gjør oppmerksom på at de fleste flyselskaper kansellerer hjemreisen dersom utreisen ikke benyttes.
4. Avbestilling mot gebyr
Avbestilling skal skje skriftlig. Manglende innbetaling av depositum gjelder ikke som avbestilling. Ved avbestilling eller uteblivelse av betaling gjelder følgende gebyrer:
• Inntil 105 dager før avreise: kr 750 pr. person.
• Fra og med 105 til 65 dager før avreise: Depositumsbeløpet
• Fra og med 65 til 36 dager før avreise: 50% av reisens pris
• Fra og med 36 dager før avreisedato og ved manglende fremmøte avreisedagen: Ingen refusjon
Vilkår i dette punkt avviker fra normalen slik beskrevet i Alminnelige vilkår for pakkereiser. Dette som følge av garantier og forpliktelser til underleverandører.
5. Avbestilling / kansellering ved ekstraordinære omstendigheter
Reisebransjen og ET følger Utenriksdepartementets reiseråd. Den reisende har som hovedregel rett til å avbestille sin reise dersom det på reisemålet eller i umiddelbar nærhet av dette de siste 14 dager eller kortere før reisen tar til, konstateres krigshandlinger, naturkatastrofer, farlige smittsomme sykdommer eller andre begivenheter som kan likestilles, og det er rimelig grunn til å anta at disse forhold også vil være på avreisedagen. Ved avbestilling av foran nevnte årsaker, refunderes tilgodebeløpet. Reisen kan imidlertid ikke avbestilles av foran nevnte årsaker hvis begivenheten som legges til grunn for avbestillingen var eller burde vært kjent ved bestilling.
En reise kan kanselleres/endres uten erstatningsplikt av ET dersom:
1. Det ikke er påmeldt et tilstrekkelig antall deltakere på turen, se punkt 8. ET skal gi den reisende beskjed om eventuell kansellering av turen senest 20 dager før avreise.
2. Det inntreffer uunngåelige og ekstraordinære omstendigheter utenfor ETs kontroll. Eksempler kan være: Fare for krig, naturkatastrofer, farlige smittsomme sykdommer, arbeidskonflikter eller lignende.
3. Forhold på reisemålet/langs reiseruten som gjør det risikabelt eller urimelig å gjennomføre turen, og som ET med rimelighet ikke kunne forutse. For pkt. 2 og 3 vektlegges ved vurdering blant annet Utenriksdepartementets reiseråd og lokale myndigheters uttalelser. Om ET kansellerer en reise og fristen for betaling av sluttbeløpet er forfalt, er manglende sluttbetaling på kanselleringstidspunktet å anse som avbestilling fra kundens side, og gebyrer som ved en ordinær avbestilling vil gjelde.
6. Reise- og avbestillingsforsikring
ET anbefaler alle reisende å ha gyldig reiseforsikring som også bør dekke eventuell hjemtransport, samt Europeisk Helsetrygdekort ved reiser i Europa. ET anbefaler å tegne en avbestillingsforsikring dersom dette ikke er inkludert i reiseforsikringen. Den reisende er selv ansvarlig for å tegne de nødvendige forsikringer. ET har ikke ansvar i situasjoner og forhold den reisende kunne ha forsikret seg mot og som ikke skyldes arrangøren eller noen han har ansvar for.
7. Pass og visum
Selv om det ikke er passtvang innen Schengen, vil mange flyselskap og hoteller likevel kreve gyldig legitimasjon. Utenfor Norge er det kun pass som gjelder som gyldig legitimasjon for nordmenn. Vær oppmerksom på at mange land, rederier og flyselskap krever at passet må være gyldig minst 6 måneder etter hjemreisedato. Dette kan også gjelde for reiser i Europa. Visumkrav til aktuelle reisemål er oppgitt i turens program på vår nettside. ET forholder seg til visumregler for norske statsborgere. Hvis den reisende ikke reiser med norsk pass, må man selv sjekke visumregler for sitt statsborgerskap til det aktuelle reisemålet. Det er den reisendes ansvar å sørge for å ha gyldig pass og eventuelt visum ved avreise for seg selv og den/de man bestiller for.
8. Forbehold
Hvis ikke annet er oppgitt i programmet, er en gruppereise basert på minimum 20 betalende deltakere. Ved færre deltakere kan ET kansellere reisen eller øke prisen. Dette skal meddeles den reisende senest 20 dager før avreise.
Det tas forbehold om endring av pris grunnet forhold utenfor ETs kontroll. Slike forhold er valutaendringer, endringer i transportpriser og økning i offentlige skatter og avgifter. ET forbeholder seg retten til å fakturere et pristillegg som følge av eventuelle endringer. Dette forhold går begge veier, og den reisende har rett til prisreduksjon dersom kostnadene reduseres. Et eventuelt pristillegg vil bli varslet senest 20 dager før avreise. Utgjør tillegget mer enn 8 prosent av reisens pris, har den reisende anledning til å heve avtalen.
Reisende som har bestilt dobbeltrom eller del i twin-rom må betale enkeltromstillegg dersom den andre part frafaller eller det ikke melder seg en ytterligere person av samme kjønn å dele rommet med. Om dette er aktuelt, kontaktes den reisende og tilleggsfaktura sendes i forkant av reisen. Dette er ingen gyldig grunn til å trekke seg fra reisen.
Informasjon om flytider og flyselskap er foreløpige inntil flybilletten er utstedt. Det tas forbehold om mulige trykkfeil i programmet eller på nettsiden. Vesentlige endringer som skjer etter bestilling skal meddeles den reisende skriftlig.
Innholdet i våre turer kan bli påvirket av forhold utenfor vår kontroll som for eksempel vær, fremkommelighet, seilingsforhold, arbeidskonflikter og lignende. Dersom slike forhold skaper hindringer for gjennomføring av det oppsatte programmet, vil ET foreta nødvendige justeringer i eksempelvis reiserute og innhold, bytte av transportmiddel og overnattingssted. ET vil bestrebe seg på å erstatte de deler av reiseinnholdet som blir påvirket av endringen med likeverdige alternativer. ET anser ikke reisen som mangelfull om ikke slike justeringer berører mer enn 25 prosent av det oppsatte reiseinnholdet. Avvik fra det avtalte og som skyldes uforutsette hindringer utenfor arrangørens kontroll anses normalt ikke som en mangel så lenge avviket ikke må betegnes som vesentlig.
9. Den reisendes plikter
Den reisende må kunne håndtere sin egen bagasje og kunne reise uten assistanse. Spesielle behov på flyreisen og underveis på turen må det opplyses om ved påmelding. Vi gjør oppmerksom på at reiseleder ikke kan yte særskilt assistanse til noen av deltakerne under reisen.
Det er deltakers ansvar å være i god nok form, fysisk og psykisk, og ha en god nok helse til å kunne delta på reisen. Det er deltakers ansvar å sjekke med sin lege dersom man er usikker på om man kan delta. Ved fylte 75 år, om ikke annet framkommer av turens program, skal deltaker på reiser utenfor Europa senest ved sluttbetaling 65 dager før avreise fremlegge bekreftelse fra lege om at man er helsemessig skikket til å gjennomføre turen. Dersom deltaker ikke får denne bekreftelsen fra lege og dermed ikke kan delta på turen, gjelder samme gebyrer som ved en ordinær avbestilling.
Den reisende plikter å rette seg etter de regler som er gitt av offentlige myndigheter og ETs representanter, og må ikke opptre til sjenanse for medreisende eller andre. Dersom den reisende grovt tilsidesetter sine plikter, kan han nektes å delta eller utelukkes fra resten av reisen, uten at han kan kreve erstatning eller prisavslag fra arrangøren. Ved utelukkelse etter at reisen er påbegynt, kan den reisende pålegges selv å bære omkostningene ved endret hjemreise.
Den reisende kan gjøres erstatningsansvarlig hvis han med vilje eller uaktsomhet påfører arrangøren tap blant annet ved ikke å overholde de bestemmelser som er nevnt ovenfor.
10. Den reisendes reklamasjonsplikt ved mangler
Den reisende plikter å gi beskjed uten ugrunnet opphold dersom hun/han oppdager en mangel ved reisen. Oppdages mangelen etter at reisen har startet, må den reisende reklamere på stedet til ETs reiseleder eller til ETs kontor i Oslo, slik at disse blir gitt en mulighet til å rette opp mangelen. Hvis et problem ikke kan løses tilfredsstillende på stedet, kan det klages skriftlig til ET senest to uker etter hjemkomst. Hvis klagen ikke løses tilfredsstillende for den reisende eller ET, kan saken henvises til Reklamasjonsnemnda for pakkereiser.
11. Generelle vilkår
Det vises til Pakkereiseloven av 15.06.2018, samt Alminnelige vilkår for pakkereiser av 01.07.2018 og særskilt deres formuleringer om at «Opplysninger som er gitt i kataloger eller brosjyrer eller annet informasjonsmateriell som arrangøren har utarbeidet eller viser til, regnes som en del av avtalen».
12. Medlem av Reisegarantifondet – din trygghet
ET er medlem av det norske Reisegarantifondet og har stilt den til enhver tid nødvendige garanti.
ALMINNELIGE VILKÅR FOR PAKKEREISER - klikk her
Reisevilkår oppdatert 4. februar 2021
Bestilling og betaling
Etter bestilling av reisen vil du motta en reisebekreftelse og depositumsfaktura. Depositumet må være innbetalt innen en uke. Sluttbeløpet forfaller til betaling 65 dager før avreise. Er det under 65 dager til avreise ved bestilling, sendes faktura på hele beløpet med kort betalingsfrist. Reisedokumentene sendes ca to uker før avreise på e-post. Du vil samtidig finne disse på Min Side.
Reiseforsikring / avbestillingsbekreftelse
Ettersom folketrygden ikke dekker alle typer behandling, som for eksempel hjemtransport, er det viktig at reiseforsikring er i orden. Det beste er å kjøpe en heldekkende reiseforsikring fra Europeiske eller et tilsvarende forsikringsselskap. Har du helårs reiseforsikring, forsikring gjennom kreditt/bankkort eller reiseforsikring gjennom jobben, er dette vanligvis tilstrekkelig. Vi anbefaler at du sjekker at den dekker skadet og/eller mistet bagasje samt avbestillinger. For reiser i Europa, husk Europeisk helsetrygdkort.
Tips
På reise kommer du i kontakt med hverdagsliv og kulturer i andre land. Mange av disse har en tipskultur som skiller seg fra Norge. I mange land forventes det at for eksempel lokalguider, sjåfører og besetning på f. eks et elvecruiseskip, får tips i tillegg til det å spise ute på restaurant. Vi inkluderer vanligvis ikke tips i reisens pris, siden det er både individuelt og avhengig av land. Å vite hva som er normen er ikke lett, din reiseleder vil ta opp dette underveis på turen. Tips vil alltid være frivillig, men vi anbefaler å følge og respektere skikken i landet du er i.
Forbehold om endringer i oppsatt dagsprogram
Noen ganger hender det at våre samarbeidspartnere må endre noe i programmet, enten like før avreise eller underveis. Det kan f.eks være at rekkefølgen på dagene blir byttet om, eller at det tilbys en alternativ rute/utflukt enn beskrevet.
Endring av bestilt reise
Ta kontakt med oss, så ser vi an hvert enkelt tilfelle for løsning. Generelt gjelder: Dersom du har bestilt en reise og på et senere tidspunkt ønsker å endre til en annen innen rimelig tid (tre mnd før avreise) - tilkommer et endringsgebyr som i de fleste tilfellene er kr 750. Et lite forbehold om at ikke alle reiser kan endres, samt at endring nærmere enn tre måneder før avreise kommer under ordinære avbestillingsvilkår.
Venteliste på turer
Ikke gi helt opp dersom en tur er full eller om det ikke er flere enkeltrom igjen! Vi har venteliste på samtlige turer og setter deg gjerne opp om du tar kontakt. Får vi ledig plass, hører du fra oss. Det er uforpliktende å stå på liste, men vi ber deg gi et hint dersom det er uaktuelt og planer endres. Slik holder vi listene oppdaterte og aktuelle.
Lurer du på noe mer?
Se om du finner svar på ditt spørsmål her: Ofte stilte spørsmål
Pass og visum
Pass medbringes på reisen. Det anbefales at passet er gyldig minst seks måneder etter hjemkomst uansett på reise. Det er den reisendes ansvar å sørge for at passet er gyldig og Carpe Diem er ikke erstatningsansvarlige om det ikke er i orden.
Er du ikke norsk borger, sjekk med konsulat/ambassade for hvordan du skal forholde deg for denne reisen.
Allergier / intoleranser på reise
Meld fra om evt. allergier og intoleranser snarest etter bestilling slik at vi får gitt beskjed videre. Hvor enkelt dette er få til, avhenger av reisemålet du skal til.
På reise må man i siste instans være påpasselig selv ved ulike allergier eller intoleranser. Vi informerer, men kan ikke gi garantier om at spesielle ønsker etterkommes. Følger du en spesiell diett, må du ta ansvar for dette selv.
Mistet bagasje eller skade på koffert
Dersom kofferten din ikke kommer ved ankomst reisemål, må du melde dette til flyselskapets representant i ankomsthallen der og da. Det samme gjelder dersom kofferten din har blitt skadet under transporten. Flyselskapet etterlyser da bagasjen, evt. registrerer skaden, slik at du har dokumentasjon i forsikringsøyemed og for krav om erstatning. En såkalt PIR-rapport utarbeides av flyselskapet i slike tilfeller.
Gjennomgående tilslutningsbilletter booket gjennom Carpe Diem
Ønsker du avreise fra annen flyplass i Norge, så kan vi ofte hjelpe deg med tilslutningsbillett slik at du har gjennomgående billett fra avreiseby til reisemålet. Ikke alle flyselskap tilbyr dette, men mange gjør. Vi kan da hjelpe til med å "henge" på en billett sammen med gruppebilletten som gjelder til og fra Oslo Lufthavn ved å kontakte flyselskapet vi benytter på turen. Siden vi benytter gruppebilletter er vi under regler og vilkår som reduserer fleksibilitet. Det kommer også an på avreisetidspunkt. En gjennomgående billett har ingen hensikt når det blir en natt mellom.
Det er alltid en fordel å ha alt på ett dokument, da plikter flyselskapene å booke deg om for å få deg helt frem i tilfelle kanselleringer og forsinkelser. Samt at bagasjen sjekkes og merkes hele veien. Man betaler ekstra for den tryggheten. Pris på tilslutning får vi i hvert enkelt tilfelle når det bookes, merk at vi aldri får de billige tilbudsprisene på nett for denne typen. Vær også oppmerksom på det som kan gjelde for slike billetter i reisevilkår under "Endret/avvikende flyreise". Ta kontakt med oss før avreise dersom du ønsker gjennomgående tilslutningsbillett. NB: Med alle endringene som er hos flyselskapene om dagen, søker vi ikke opp før fra 2-3 måneder før avreisen.
Om du selv booker billetter tur/retur Oslo Lufthavn
Da vil reisene komme på to ulike dokument, bagasje må hentes ut og sjekkes på nytt. Dersom du bestiller billetter på egen hånd, og det skulle oppstå forsinkelser slik at du mister flyet fra Oslo, må du selv bekoste ny utreisebillett. Vær oppmerksom på at mange flyselskaper automatisk kansellerer returbilletten dersom utreisebilletten ikke benyttes. Vi anbefaler alltid å sjekke gjeldende regler for dette gjennom din reiseforsikring, slik at du vet hva som gjelder om noe uforutsett skjer. Vi anbefaler også at du beregner ankomst Oslo lufthavn (evt. annen transferflyplass i Europa) minst tre timer før flyavgang.
Vi har et ønske om at alle gjester på våre gruppeturer skal føle seg trygge, både innad i gruppen og ellers på reisen. Derfor må du ha et gyldig koronasertifikat for å kunne kjøpe en utenlandsreise hos oss fra 20. september 2021. Du finner mer informasjon om dette her. Har du bestilt tur med oss, vil du cirka 2 uker før avreise motta avreisebrevet for din tur. Dette brevet inneholder informasjon spesifikt knyttet til din reise.
Vi forholder oss alltid til UD sine reiseråd. Disse finner du her. Skulle UD mot formodning utstede et reiseråd i landet eller regionen du skal reise til, vil vi avlyse turen og ditt tilgodehavende vil bli tilbakebetalt.
De viktigste tingene å tenke på når du skal ut på reise i Europa:
✔️Pass og reiseforsikring: For mange av oss har det blitt en stund siden vi har vært på reisefot. Sjekk at passet ditt er gyldig, og bestill nytt i god tid dersom du trenger det. Vi minner om at mange land krever at pass er gyldig i 6 måneder etter hjemkomst, spesielt utenfor Schengen.
Gyldig reiseforsikring er helt avgjørende hvis du blir syk, utsatt for en ulykke eller noe annet uventet - både i forkant av og under reisen. Ta kontakt med forsikringsselskapet ditt i god tid før avreise for å sjekke at du har gyldig forsikring og hva den dekker.
✔️Reglene dit du skal - bruk appen Reiseklar: Sett deg grundig inn i hvilke regler som gjelder for innreise i landet du skal reise til. Hvis du skal i transitt bør du undersøke om det gjelder egne regler der. Vi anbefaler alle våre gjester å laste ned appen Reiseklar (du finner den på App Store eller Google Play). Her finner du reiseinformasjon til alle land Norge har utenriksstasjoner i. Du kan også ta en kikk på landets egne offisielle informasjonssider eller på EU sine sider.
✔️Koronasertifikat: Finn ditt koronasertifikat på Koronasertifikat - helsenorge.no.. Vi anbefaler å ha med en kopi av sertifikatet med deg på reise, i tillegg til å ha det på mobilen. Du må selv sjekke reglene for koronasertifikatets gyldighet i landet du skal reise inn i. Reglene kan være ulike fra land til land, også i Europa.
✔️Sjekk karantenekrav eller karantenehotell: Sett deg inn i hvilke karanteneregler som gjelder dit du skal. Sjekk også hva som gjelder når du kommer tilbake til Norge fra det landet du har tenkt å reise til. Du kan lese mer på Folkehelseinstituttet (FHI).
✔️Sjekk om du trenger koronatest: Sjekk om landet du reiser til krever attest for negativ koronatest før innreise og tidspunkt for når en slik test eventuelt må være tatt. Undersøk om du ved returen må ha attest for negativ koronatest før ankomst til Norge.
✔️Reiseregistrering: Vi oppfordrer alle på reise til å registrere seg på www.reiseregistrering.no.
Vær obs på at informasjon om koronasituasjonen endrer seg raskt. Sjekk temasiden Koronasituasjonen for siste nytt fra regjeringen, eller Helsenorge.no for oversikt over gjeldende råd og regler om koronaviruset.
Denne siden er oppdatert 17. februar 2022
Grensene er åpne i Europa og vi kan reise igjen. Det føles godt!
Vi har et ønske om at alle gjester på våre gruppeturer skal føle seg trygge, både innad i gruppen og ellers på reisen. Derfor må du ha et gyldig koronasertifikat for å kunne kjøpe en reise hos oss fra 20. september 2021.
Trygghet innad i gruppen
På en gruppereise tilbringer man mye tid sammen, både på transportmidler, restauranter og ellers. Vi ønsker å bidra til at alle føler seg trygge på hverandre, og hindre smittespredning innad i gruppen. Det er vår plikt å ivareta den helsemessige sikkerheten for våre gjester på reisefot. Den beste måten vi kan gjøre dette på i disse koronatider, er å stille et krav om at samtlige medlemmer i gruppen, inkludert vår reiseleder, har et gyldig koronasertifikat.
Våre samarbeidspartnere i utlandet krever ofte koronasertifikat
En av grunnene til at det føles trygt å reise nå, er at det i flere land stilles krav til gyldig koronasertifikat der hvor mange mennesker møtes. I mange tilfeller må du vise gyldig koronasertifikat for å komme inn på restauranter og museer. Flere elvecruiserederier vi samarbeider med krever at gyldig koronasertifikat sendes inn i forkant av reisen. Dette er for å skape trygghet om bord, og for å ivareta gjestenes helsemessige sikkerhet på best mulig måte.
Noen gruppereiser i utlandet er vanskelig å gjennomføre dersom enkeltpersoner i gruppen ikke har gyldig koronasertifikat
De som ikke kan fremvise gyldig koronasertifikat på reise i utlandet, vil i disse dager på grunn av testing ende opp i lange køer for å komme inn og ut av flyplasser. Dette kan skape unødvendige forsinkelser når vi har et reiseprogram som tidsmessig er nøye sammensatt for å få mest mulig ut av ferien.
Det samme kan skje ved adgangspunkt til museer og kirker, eller på restauranter og i butikker. Noen gruppereiser i utlandet er derfor vanskelige, eller umulige, å gjennomføre dersom enkeltpersoner i gruppen ikke har gyldig koronasertifikat.
Lurer du på noe?
Har du spørsmål rundt våre reiser og koronasertifikat, er du hjertelig velkommen til å slå på tråden til oss på telefon 22 46 48 48 (man - fre kl 10-14). Eller e-post: post@carpe-diem.no